Grudzień 18 2014 11:27:13
Imprezy kulturalne
Imprezy sportowe
Dyżury Aptek
Jednostki organizacyjne powiatu oraz służby, inspekcje i straże
Pozostałe powiatowe jednostki organizacyjne
Inne instytucje
Biuletyn Samorządowy
Pogoda w regionie
NAPISZ DO NAS

Archiwum nowości
  Odnośniki
Oferta Gospodarcza Powiatu Niżańskiego
Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego
Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat

Więcej odnośników
  URZĘDY

Dokumenty komunikacyjne

Sprawdź status swojego zamówienia na prawo jazdy
Sprawdź status swojego zamówienia na dowód rejestracyjny

Podkarpacki Portal Pracy

Statystyka:

Strona wygenerowana w 1.192 sek.
Osób on-line:

11 listopada 2010 r. – Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada 2010 r.  obchodzilismy 92 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę i ustanowione z tej okazji święto państwowe: Narodowe Święto Niepodległości. Dla wszystkich Polaków na całym świecie jest to jedna z najważniejszych rocznic. W tym dniu, jak co roku przypominamy sobie  tragiczne i wzniosłe losy naszej Ojczyzny. Myślimy o tych, którzy z zapałem walczyli o wolność naszego kraju, często poświęcając swoje życie, ale również o tych, którzy służyli i służą Polsce w różnych regionach świata. Dzień ten, w Nisku – stolicy Powiatu, obchodzono jak zawsze uroczyście. Uroczystości rozpoczęto o godz. 12.00 Mszą Świętą w Sanktuarium św. Józefa w Nisku, odprawioną w intencji Ojczyzny. Po Mszy Św. delegacje złożyły kwiaty pod Tablicą Katyńską oraz Tablicą Żołnierzy AK a następnie nastąpił przemarsz na Plac Wolności, gdzie odbyły się dalsze uroczystości z udziałem mieszkańców Niska i Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Po okolicznościowych przemówieniach, wręczeniu aktów mianowania i medali, apelu poległych - delegacje samorządów, organizacji społecznych i politycznych, wojska, policji, więziennictwa, straży pożarnej, szkół z terenu Powiatu, złożyły wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikami: Orląt Lwowskich i Pomnikiem Wdzięczności.

Święto Niepodległości obchodzono uroczyście również w pozostałych gminach Powiatu Niżańskiego.

W tak uroczystym dniu jest czas na chwilę refleksji. W 1918 r., po 123 latach niewoli, Rzeczpospolita powróciła na polityczną mapę świata jako państwo niepodległe. Pokolenie międzywojenne miało świadomość znaczenia niepodległości i w związku z tym, ustawą sejmową z kwietnia 1937 roku, przyjęło dzień 11 listopada jako dzień odzyskania niepodległości i zarazem święto narodowe. Święto Niepodległości do kalendarza oficjalnych świąt państwowych powróciło dopiero w 1989 roku. Dlatego czcimy je godnie, radośnie i uroczyście. W tym dniu flagi o biało-czerwonych barwach przyozdabiają budynki państwowe i samorządowe, siedziby przedsiębiorstw, firm i instytucji, a także nasze domy i mieszkania. Uczestnictwo w uroczystościach z tej okazji wyraża nasze umiłowanie niepodległości i wolności oraz radość i szczęście z tego, że możemy mieszkać w wolnej Polsce, w Europie bez granic, że mamy to, o czym marzyło tak wiele pokoleń naszych przodków – upragnioną wolność i niepodległość.

Sesja popularnonaukowa „Stefan Czarniecki i jego czasy”

29 października 2010 r., w sali widowiskowej NCK „Sokół”, odbyła się, zorganizowana przez Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Nisku, sesja popularnonaukowa poświęcona epoce baroku i postaci patrona szkoły. Patronat nad uroczystością objął Starosta Niżański Pan Władysław Pracoń.

Impreza należała do cyklu uroczystości związanych z historią i tradycją niżańskiego liceum, którego celem jest uczczenie setnej rocznicy jego istnienia, przypadającej na rok 2012. Rangę wydarzenia podkreślił udział wykładowców uniwersyteckich. Profesor Jadwiga Waniakowa, językoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego, wygłosiła wykład na temat siedemnastowiecznej polszczyzny, a doktor Konrad Krzyżak z wydziału historii Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprezentował biogram Stefana Czarnieckiego. Pozostałe referaty wygłosili nauczyciele – mgr Tomasz Żbik z Zespołu Szkół nr 2 w Nisku i mgr Marcin Folta z Liceum Ogólnokształcącego w Nisku, oraz uczniowie – Krzysztof Bielak, Magdalena Weber, Adriana Bona, Katarzyna Bieda, Emanuel Bojanowski, Artur Wałek.

Uzupełnieniem tematyki sesji była projekcja filmu „Potop” ufundowana dla uczniów przez Radę Rodziców liceum.

VI Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego i Niemieckiego

Już po raz szósty Liceum Ogólnokształcące w Nisku zorganizowało Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego i Niemieckiego pod patronatem Starosty Niżańskiego Pana Władysława Praconia.

Konkurs ma na celu rozwijanie zainteresowań uczniów językiem angielskim i niemieckim oraz rozpowszechnianie kultury i tradycji krajów angielskiego i niemieckiego obszaru językowego.

Wzięli w nim udział uczniowie reprezentujący pięć szkół ponadgimnazjalnych powiatu niżańskiego - Zespół Szkół w Jeżowem, Liceum Ogólnokształcące w Ulanowie, Liceum Ogólnokształcące w Rudniku, Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej i Liceum Ogólnokształcące w Nisku, wyłonieni w etapach szkolnych.

Licealistki z Jeżowego w „Masce”

Rzeszowski Teatr „Maska” po raz kolejny gościł finalistów Rzeszowskich Dni Kultury Szkolnej. Gala finałowa XVIII RDKS odbyła się 5 listopada o godzinie 12, nagrody wręczono w sześciu kategoriach – w tym także w kategorii literatury.
 Człowiek najlepsza inwestycja
Strona 1 z 4 1 2 3 4 >
  Starostwo Powiatowe w Nisku

adres: Plac Wolności 2, 37-400 Nisko